Ciekawostki

Kiedy zaczyna się i kończy sezon na kitesurfing?

5 94

Kitesurfing, zwany także kiteboardingiem to sport niezwykle widowiskowy, cieszący się stale rosnącą popularnością wśród różnych grup wiekowych.

W sezonie nad polskim morzem i na Mazurach zobaczyć można liczne deski i latawce unoszące się nad taflą wody.

W Polsce kitesurfing, to sport typowo sezonowy. Panujące u nas warunki klimatyczne nie pozwalają na uprawianie tej dyscypliny przez cały rok. Pogoda daje możliwości na jej uprawianie wyłącznie w sezonie letnim. Nic więc dziwnego, że miłośnicy tej dyscypliny z niecierpliwością czekają na inaugurację sezonu.

W Polsce zwykle sezon zaczyna się z początkiem maja. Majowy, długi weekend to zazwyczaj moment, w którym część szkół windsurfingowych jest już gotowa na przyjęcie pierwszych kitesurferów. Najpóźniej w połowie czerwca wszystkie szkoły działają już pełną parą. Sezon trwa zwykle do końca września. To ostatni moment, gdy pogoda sprzyja kitesurferom.

Najlepszy moment na naukę to okres między początkiem czerwca i połową lipca oraz od połowy sierpnia do połowy września. Można wtedy liczyć na komfort na wodzie pod względem ilości kursantów. Nie powinniśmy też narzekać na siłę wiatru oraz ilość dni wietrznych – choć to zawsze trochę loteria. W okresie od 15 lipca do 15 sierpnia ilość dni wietrznych jest zwykle mniejsza, a ludzi zdecydowanie więcej, przez co jest mniej miejsca na wodzie, a to z kolei może być niekomfortowe przede wszystkim dla kursantów zaczynających przygodę z tą dyscypliną.

kite-surfing-sezon
Zakończenie sezonu w Polsce nie musi oznaczać końca sezonu w ogóle. Jeśli ktoś ma możliwość, może skorzystać z licznych baz kitesurfingowych na świecie, gdzie sezon na kitesurfing trwa praktycznie cały rok. Niezwykle popularnym kierunkiem na wyjazdy kitesurfingowe jest Egipt, gdzie znaleźć można szereg baz kitesurfingowych. Klimat, słoneczna pogoda, wiatr i gwarancja pogody sprawiają, że kitesurfing z powodzeniem można uprawiać tu cały rok. Podobne warunki znaleźć można na Wyspach Kanaryjskich (zwłaszcza na Fuerteventurze) i na wyspach greckich (Rodos, Kos, Karpathos) oraz na spotach nieco bardziej egzotycznych jak Coche, Wenezuela i Zielony Przylądek.

Dodatkowo wyjazdy takie często są organizowane przez szkoły w Polsce. Po zakończeniu sezonu na Półwyspie proponują kontynuację nauki i organizują wyjazdy do wybranych baz za granicą.  Bez względu na to czy uprawiamy kite cały rok czy tylko w sezonie ważne jest, by cały czas dbać o ogólną kondycję. Łatwiej będzie wrócić do dobrej formy wraz z początkiem nowego sezonu.

About the author / 

admin

5 komentarzy

 1. Saba 9 października 2018 at 23:37 -  Odpowiedz

  Bardzo fascynujące.

 2. Maja 13 października 2018 at 14:02 -  Odpowiedz

  W niedziele także o tym słyszałam, to może być interesujące.

 3. Jaromir 13 października 2018 at 17:43 -  Odpowiedz

  Ale w sumie jednak to dla mnie…

 4. Cibor 3 listopada 2018 at 23:16 -  Odpowiedz

  też wpisze zapisek. Szałowa stronka. Pozdrawiam

 5. Ulryka 6 listopada 2018 at 11:45 -  Odpowiedz

  gdzieś o tym już czytałem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Odpowiednia sala konferencyjna – sposób na udane spotkanie biznesowe

  Każdy, kto prowadzi własny biznes doskonale wie, że dobre kontakty z kontrahentami, a także zgrany zespół pracowniczy to klucze do sukcesu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywa oprawa spotkań biznesowych. Nie bez powodu wielcy ludzie biznesu spotykają się ze swoimi współpracownikami i klientami w pięknych, ekskluzywnych restauracjach. Otoczenie ma…