Ciekawostki

Kiedy zaczyna się i kończy sezon na kitesurfing?

11 247

Kitesurfing, zwany także kiteboardingiem to sport niezwykle widowiskowy, cieszący się stale rosnącą popularnością wśród różnych grup wiekowych.

W sezonie nad polskim morzem i na Mazurach zobaczyć można liczne deski i latawce unoszące się nad taflą wody.

W Polsce kitesurfing, to sport typowo sezonowy. Panujące u nas warunki klimatyczne nie pozwalają na uprawianie tej dyscypliny przez cały rok. Pogoda daje możliwości na jej uprawianie wyłącznie w sezonie letnim. Nic więc dziwnego, że miłośnicy tej dyscypliny z niecierpliwością czekają na inaugurację sezonu.

W Polsce zwykle sezon zaczyna się z początkiem maja. Majowy, długi weekend to zazwyczaj moment, w którym część szkół windsurfingowych jest już gotowa na przyjęcie pierwszych kitesurferów. Najpóźniej w połowie czerwca wszystkie szkoły działają już pełną parą. Sezon trwa zwykle do końca września. To ostatni moment, gdy pogoda sprzyja kitesurferom.

Najlepszy moment na naukę to okres między początkiem czerwca i połową lipca oraz od połowy sierpnia do połowy września. Można wtedy liczyć na komfort na wodzie pod względem ilości kursantów. Nie powinniśmy też narzekać na siłę wiatru oraz ilość dni wietrznych – choć to zawsze trochę loteria. W okresie od 15 lipca do 15 sierpnia ilość dni wietrznych jest zwykle mniejsza, a ludzi zdecydowanie więcej, przez co jest mniej miejsca na wodzie, a to z kolei może być niekomfortowe przede wszystkim dla kursantów zaczynających przygodę z tą dyscypliną.

kite-surfing-sezon
Zakończenie sezonu w Polsce nie musi oznaczać końca sezonu w ogóle. Jeśli ktoś ma możliwość, może skorzystać z licznych baz kitesurfingowych na świecie, gdzie sezon na kitesurfing trwa praktycznie cały rok. Niezwykle popularnym kierunkiem na wyjazdy kitesurfingowe jest Egipt, gdzie znaleźć można szereg baz kitesurfingowych. Klimat, słoneczna pogoda, wiatr i gwarancja pogody sprawiają, że kitesurfing z powodzeniem można uprawiać tu cały rok. Podobne warunki znaleźć można na Wyspach Kanaryjskich (zwłaszcza na Fuerteventurze) i na wyspach greckich (Rodos, Kos, Karpathos) oraz na spotach nieco bardziej egzotycznych jak Coche, Wenezuela i Zielony Przylądek.

Dodatkowo wyjazdy takie często są organizowane przez szkoły w Polsce. Po zakończeniu sezonu na Półwyspie proponują kontynuację nauki i organizują wyjazdy do wybranych baz za granicą.  Bez względu na to czy uprawiamy kite cały rok czy tylko w sezonie ważne jest, by cały czas dbać o ogólną kondycję. Łatwiej będzie wrócić do dobrej formy wraz z początkiem nowego sezonu.

About the author / 

admin

11 komentarzy

 1. Saba 9 października 2018 at 23:37 -  Odpowiedz

  Bardzo fascynujące.

 2. Maja 13 października 2018 at 14:02 -  Odpowiedz

  W niedziele także o tym słyszałam, to może być interesujące.

 3. Jaromir 13 października 2018 at 17:43 -  Odpowiedz

  Ale w sumie jednak to dla mnie…

 4. Cibor 3 listopada 2018 at 23:16 -  Odpowiedz

  też wpisze zapisek. Szałowa stronka. Pozdrawiam

 5. Ulryka 6 listopada 2018 at 11:45 -  Odpowiedz

  gdzieś o tym już czytałem.

 6. Grzymisław 3 stycznia 2019 at 22:16 -  Odpowiedz

  również napisze zapisek. Fajna stronka. Pozdrawiam

 7. Agenor 5 stycznia 2019 at 03:09 -  Odpowiedz

  Doskonały artykuł, od bardzo dawna sądziłam, iż to prawda

 8. Ludwika 17 lutego 2019 at 19:15 -  Odpowiedz

  Przeważnie nie piszę komentarzy, jednak ten tekst jest nadzwyczaj fascynujący.

 9. Kastor 18 lutego 2019 at 11:04 -  Odpowiedz

  Od paru dni przeczuwałem, że tak może być.

 10. Malwina 18 lutego 2019 at 12:08 -  Odpowiedz

  Od paru dni przeczuwałem, iż tak może być.

 11. Leopold 19 lutego 2019 at 02:31 -  Odpowiedz

  Przyciągające, ale generalnie to znam bardziej interesujące nowości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Natychmiastowe ścieranie metalu fachowe zmiany

  Gdy zdobywamy przeróżne faktyczne artykuły, jakie pomagają nam w pracach gospodarskich, czasami potrafimy natknąć się na materiały, jakie będą stanowiły ogromnie ogromne wyzwanie. Wzorcem potrafi być ścierniwo. Jakie wyroby wyłonić, by się nie zamotać? Czy istotnie wszystkie surowce metalowe będą zmuszały do takiego burzliwego funkcjonowania? Szerokie wykorzystanie w przykładzie takiej obróbki strumieniowej jest aktualnie faktycznie…