Inne

Jaki kraj, taka toaleta

7 24

Automaty podające ręczniki i mydło i więcej czystości – w polskich toaletach idzie ku lepszemu. Co innego na świecie…

Lubimy narzekać, że wszystko u nas najgorsze, że mało co działa, jak powinno i że gdzie indziej jest znacznie lepiej. Być może w wielu kwestiach rzeczywiście wyprzedzają nas kraje takie, jak Niemcy czy Szwajcaria (kogo nie wyprzedzają!), ale w przypadku publicznych toalet coraz częściej nie mamy się czego wstydzić. Pojawiają się w nich automatyczne podajniki mydła, bezdotykowe krany czy samoczyszczące się deski sedesowe. Robi się czyściej i przyjemniej. Tymczasem na świecie…

140419954521500000

Nie taka Bella Italia

…a właściwie w Europie, bywa różnie. We Włoszech, które kojarzą się wszystkim z wysoką kulturą, toalety nie wyglądają za dobrze. W wielu spotkać można ciągle tradycyjne spłuczki uruchamiane pociągnięciem sznureczka. Normą jest brak deski na sedesie albo toaleta kucająca (czyli narciarska).

Do tego dochodzą problemy z papierem toaletowym, którego obecność jest raczej wyjątkiem. Nie bez powodu zresztą. Włoskie wodociągi i kanalizacja mają bardzo często za małą wydajność, żeby podołać zadaniu spłukania wszystkiego.

Z drugiej strony w miastach spotkać można toalety, które myją się całe. Same, po wyjściu użytkownika.

Amerykańskie problemy

Komu wydaje się, że Włosi to wyjątek w tak zwanym cywilizowanym świecie, powinien spojrzeć na Amerykę. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest odmienny sposób spuszczania wody. W amerykańskich toaletach woda stoi w muszli, a kiedy sprawa zostanie załatwiona, jest wysysana przez dolny otwór.

To może dziwić przybysza z Polski, jednak Amerykanie zwracają uwagę na co innego. W badaniu przeprowadzonym przez jednego z producentów wyposażenia łazienek, aż dwóch na trzech respondentów stwierdziło, że miało nieprzyjemną sytuację w toalecie. Zwykle chodziło o przykry zapach, resztki pozostawione przez wcześniejszych użytkowników i brud.

W Mumbaju poważne braki

Znacznie gorzej jest w Azji. Niedawny raport organizacji pozarządowej z Mumbaju pokazał, że w mieście (liczącym 12 mln mieszkańców) brakuje 47 tys. publicznych toalet. W sumie w jednej z najważniejszych indyjskich metropolii jest ich 78 tys.

Wyliczenia pokazują, że z jednej toalety korzysta każdego dnia przeciętnie 3 tys. osób. Średnio liczą wypada więc dwie osoby na minutę. Uwaga: w Indiach wiele domów pozbawionych jest toalet, więc ich mieszkańcy muszą korzystać z tych publicznych.

Jak wyglądają indyjskie toalety? Bardzo różnie. W bogatych dzielnicach nie różnią się za bardzo od tych europejskich. W pozostałych mogą być nawet prostą dziurą w ziemi.

Chińczycy chcą poprawiać

W niektórych miejscach, tak jak w Polsce, idzie jednak ku lepszemu. W Pekinie ruszyła niedawno akcja, w ramach której poprawiona ma zostać jakość tamtejszych toalet. Władze chińskiej stolicy wdrożyły zestaw nowych standardów, wśród których jest m.in. zalecenie, aby żaden obiekt nie leżał na podłodze dłużej niż pół godziny.

Wśród innych zmian odnotować można także plan dwukrotnego zwiększenia liczby miejsc w damskich toaletach. Tym, co nadaje nowym regulacjom nieco komicznego charakteru jest dyrektywa dotycząca much. W chińskiej toalecie będzie mogła latać maksimum jedna. I to pomimo, że jak powiedział cytowany przez BBC chiński urzędnik, mała liczba much jest pożądana, ale ich brak jest pożądany jeszcze bardziej.

Autor artykułu
artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z CWS-Boco

About the author / 

admin

7 komentarzy

 1. Barnabasz 15 października 2018 at 08:49 -  Odpowiedz

  Przeważnie nie piszę komentarzy, jednak ten napis jest Naprawdę atrakcyjny.

 2. Chwalisława 31 października 2018 at 20:35 -  Odpowiedz

  Trochę się z tym zgadzam, chodź nie do końca

 3. Spycigniew 1 listopada 2018 at 19:56 -  Odpowiedz

  gdzieś o tym już czytałem.

 4. Taida 3 listopada 2018 at 03:53 -  Odpowiedz

  Od kilku dni przeczuwałem, że tak zdoła być.

 5. Emilia 6 stycznia 2019 at 15:54 -  Odpowiedz

  Właściwie się z tym w pełni zgadzam, chodź nie do końca

 6. Bolemysł 9 stycznia 2019 at 15:37 -  Odpowiedz

  Nie mogę się z tym zgodzić.

 7. Domasława 9 stycznia 2019 at 19:51 -  Odpowiedz

  W czwartek także o tym doszły mnie słuchy, to zdoła być fascynujące.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Ubarwienia paznokci

  Lubimy mieć wspaniałe paznokcie. Nie zawsze jednakże zdołamy o nie troszczyć się. Gdy stają się kruche, rozszczepiają się – wskazują, iż rozpoczynamy na coś chorować. Dostarczają sporo wiadomości o stanie naszego zdrowia. Niektóre kobiety chcą mieć paznokcie nie tylko śliczne i zadbane, natomiast także i długie. Nie zawsze udaje się właśne „uchować” na odpowiednią długość…

Najnowsze komentarze