Wycieczka

Havana

18 43

San Cristóbal de La Habana, czyli popularna Havana położona jest nad Zatoką Meksykańską. To jednocześnie największe miasto na Kubie (mieszka tu blisko 2 miliony ludzi) i stolica tego kraju; co więcej, to właśnie tutaj znajduje się największy port na całych Karaibach.

Według historycznych zapisków Havanę założył około 1515 roku Hiszpan, Diego Velaquez de Cuellar i miasto to praktycznie natychmiast stało się jednym z głównych ośrodków handlowych.

Warto dodać, że już od roku 1728 funkcjonował tu uniwersytet, przez blisko 20 lat mieszkał sam Ernest Hemingway (do dzisiaj można zwiedzać jego pokój w hotelu Ambos, gdzie pisarz stworzył swoje dzieło „Komu bije dzwon”) a przemysł tytoniowy czy włókienniczy jest jednym z najbardziej rozwiniętych na całych Karaibach.

Turystów urzekają tu błękitne laguny, ekskluzywne hotele i zabytki, jakie podziwiać można podążając jasno wytyczonymi szlakami. Tak naprawdę jednak Havana to biedne miasto, w którym jego mieszkańcy chociaż często pozbawiani są podstawowych produktów – chociażby spożywczych to pełni są temperamentu, optymizmu i życia, które najlepiej widać po zapadnięciu zmroku. To właśnie wtedy w ulicznych piwniczkach rozbrzmiewają rytmy salsy, którą żyją Kubańczycy zdający się nie dostrzegać niszczejących budynków i biedy, która ich otacza. Kubańska muzyka i niepowtarzalny klimat Havany to nadaje właśnie niepowtarzalny urok – „Es Cuba”, czyli „To właśnie jest Kuba”, tak zazwyczaj odpowiadają tubylcy na pytanie o codzienność.

Turyści, którzy licznie odwiedzają Havanę, dając tym samym zarobić jej mieszkańcom zazwyczaj oblegają Stare Miasto. La Habana Vieja już od 1982 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj znaleźć można urokliwy plac Plaza de la Catedral, na którym wybudowano barokową katedrę – jeden z celów zwiedzania turystów. Jeśli mowa o świątyniach to w Havanie istnieją jeszcze dwa obiekty, które warte są szczególnej uwagi, chodzi o klasztor Santa Clara, wybudowany w roku 1644 oraz Katedrę Niepokalanego Poczęcia.

5: Happy elderly cuban men sits in veranda

W mieście z łatwością odnaleźć można też Plaza de la Revolución, gdzie Fidel Castro przemawiał najczęściej do ludu – co ciekawe plac ten mógł pomieścić nawet milion słuchaczy.

Zwiedzając miasto nie sposób pominąć Fort Morro i zamek de la Real Fuerza z XVI wieku, w którym niegdyś swoją siedzibę miał hiszpański gubernator czy siedzibę senatu z XVIII wieku. Zwiedzający swoje kroki kierują też do słynnego Museo de la Revolución. To Muzeum Rewolucji Kubańskiej, które obecnie znajduje się w pałacu dawnego dyktatora, Batisty. W obiekcie można podziwiać takie okazy jak maszynę do szycia, na której matka rewolucjonisty szyła mundury dla ówczesnych żołnierzy.

Przemierzając miasto nie sposób nie zwrócić uwagi na kolonialne budynki, które co ciekawe w większości powstały z wapienia utworzonego przez koralowce.
Zarówno turyści jak i tubylcy najczęściej wypoczywają na nadmorskiej promenadzie Malecón, która tętni życiem przez całą dobę – szczególnie warto odwiedzić ją w okresie karnawału bowiem to właśnie wtedy turyści mają okazję posłuchać najlepszych orkiestr salsa i bolero, które zdobyły uznanie na całym świecie.

Zdjęcie © jiduha – Fotolia.com / opracowano na podstawie http://www.qtravel.pl/inspiracje/hawana-kuba-id168

About the author / 

admin

18 komentarzy

 1. Dezyderia 9 października 2018 at 16:54 -  Odpowiedz

  Na ogół nie piszę postów, jednak ten napis jest niezmiernie ciekawy.

 2. Inga 19 października 2018 at 22:13 -  Odpowiedz

  także napisze zapisek. Szałowa stronka. Pozdrawiam

 3. Iwa 31 października 2018 at 20:02 -  Odpowiedz

  Najczęściej nie piszę postów, jednak ten napis jest niezmiernie dobry.

 4. Ewald 2 listopada 2018 at 04:49 -  Odpowiedz

  W niedziele także o tym słyszałam, to może być interesujące.

 5. Machabeusz 3 listopada 2018 at 17:30 -  Odpowiedz

  Ciekawa stronka, pozdrówka!

 6. Szczęsna 4 listopada 2018 at 21:14 -  Odpowiedz

  Zwyczajowo nie piszę komentarzy, jednak ten wpis jest niesłychanie atrakcyjny.

 7. Władymir 5 listopada 2018 at 02:01 -  Odpowiedz

  Bardzo interesujące.

 8. Oksana 3 stycznia 2019 at 09:28 -  Odpowiedz

  także wpisze zapisek. Fajowa stronka. Pozdrawiam

 9. Eleonora 5 stycznia 2019 at 04:26 -  Odpowiedz

  Od paru dni czułem, iż tak zdoła być.

 10. Wiktoryn 6 stycznia 2019 at 15:50 -  Odpowiedz

  również napisze zapisek. Szałowa stronka. Wszystkich pozdrawiam

 11. Helena 14 lutego 2019 at 04:32 -  Odpowiedz

  W sobotę także o tym słyszałam, to może być zajmujące.

 12. Bohdana 19 lutego 2019 at 01:30 -  Odpowiedz

  Od kilku dni przeczuwałem, że tak zdoła być.

 13. Zbysława 19 lutego 2019 at 20:43 -  Odpowiedz

  Super artykuł, od dawna myślałem, że to prawda

 14. Kornelia 21 lutego 2019 at 21:51 -  Odpowiedz

  Ciekawe, ale ogólnie to znam bardziej interesujące wiadomości.

 15. Sulibor 25 marca 2019 at 09:55 -  Odpowiedz

  Naprawdę interesujące.

 16. Ulryk 8 kwietnia 2019 at 23:44 -  Odpowiedz

  Świetny artykuł, od bardzo dawna rozmyślałem, iż to prawdziwość

 17. Wolimir 11 kwietnia 2019 at 04:02 -  Odpowiedz

  Ciekawe, czekam na więcej.

 18. Błażej 12 kwietnia 2019 at 14:05 -  Odpowiedz

  Super artykuł, od dawna sądziłem, iż to prawda

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Konstruowanie pomocnego wizerunku

  Potrzebujesz się kształtować interaktywnie? A może pragniesz dotrzeć do dużej ilości interesantów? Na pewno musisz sięgnąć z możliwości Millermedia.pl. Docieramy właśnie tutaj do grona specjalistów, którzy są zorganizowani do postępowania rzeczowego w świecie mediów. Ta właśabsolutnie agencja pr, to jest wyraźnie efektywna wymiana pomiędzy tobą jako biznesmenem, a twoimi nabywcami. Co będzie umożliwiać dokładnie? Firmę…