Ciekawe Miejsca

Afrykańskie safari w praktyce – wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim udasz się w podróż

194

Podróż na safari to marzenie niejednego miłośnika przygód. Taka podróż to niepowtarzalna okazja by na własne oczy zobaczyć dzikie zwierzęta, której do tej pory mieliśmy szansę oglądać wyłącznie na kanałach przyrodniczych. Z pewnością można ją ocenić jako podróż życia, która pozostawi cudowne wspomnienia na zawsze.

Gdzie?

Możliwości jest co najmniej kilkadziesiąt, z czego największą popularnością cieszą się: park Masai-Mara w Kenii, krater Nogorongo czy Serengeti w Tanzanii, Park Narodowy Krugera w RPA czy Zambezi National Park w Zimbabwe.

Jakie zobaczę tam zwierzęta?

By afrykańskie safari uznać za udane powinno się zobaczyć tzw. wielką piątkę, do której zalicza się: afrykańskiego słonia sawannowego, lamparta, nosorożca czarnego, lwa i bawoła. Oprócz tych najmocniej pożądanych gatunków będzie także okazja zobaczyć żyrafy, hieny, gepardy antylopy i wiele, wiele innych.

Czy to jest bezpieczne?

Wybierając się do Afryki trzeba pamiętać, że safari to królestwo dzikich zwierząt. Jednak wbrew pozorom safari jest imprezą bezpieczną, pod warunkiem, że stosujemy się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Poza kilkoma wyjątkami absolutnie zakazane jest wysiadanie z samochodu. Ryzyko, że zwierzę samo podejdzie do pojazdu jest znikome. Jednak na wszelki wypadek kierowcy są przygotowani na taką ewentualność, pozostawiając włączony silnik i samochód gotowy do akcji. Podczas wycieczki nie wolno głośno krzyczeć, nerwowo gestykulować czy zachowywać się nienaturalnie. Absolutnie zabronione jest również karmienie zwierząt. Przestrzegając tych kilku prostych zasad nie grozi nam absolutnie żadne niebezpieczeństwo ze strony dzikich zwierząt.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróżujący do Afryki turyści często obawiają się zarażenia malarią. Prawda jest taka, że wystarczy przestrzegać podczas pobytu kilku prostych zasad, dzięki którym ryzyko malarii spada praktycznie do zera. Przed podróżą warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub poprosić o kilka rad w biurze, z którym podróżujemy.

Niektórym turystom towarzyszą również obawy związane z tym, że Afryka to kraj wewnętrznych konfliktów i może być dla turysty niebezpieczna. Takie obawy są uzasadnione wyłącznie w przypadku turystów podróżujących samotnie, na własną rękę. Wykupując wycieczkę z biurem podróży mamy pewność, że jesteśmy w towarzystwie osób, którzy znają lokalne zwyczaje, mają wiedzę jakich miejsc unikać dzięki czemu możemy się czuć w stu procentach bezpiecznie.

Co zabrać ze sobą?

Wybierając się na safari afryka warto zabrać ze sobą kilka przydatnych gadżetów. Z całą pewnością przyda się lornetka, która pozwoli nam „z bliska” podpatrywać dzikie zwierzęta, zachowując tym samym bezpieczną odległość. Jeśli chcesz uwiecznić niezapomniane momenty koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, z zapasową baterią i najdłuższym obiektywem na jaki możesz sobie pozwolić. Jak to w Afryce – na pewno przyda się krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i solidne nakrycie głowy, które uchroni Cię przed palącym słońcem. Dobrze mieć też przeciwdeszczową kurtkę i śpiwór.

Jaki termin będzie najlepszy?

Jeśli chcesz uniknąć tłumów lepiej unikać wyjazdu w szczycie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień. Warto wziąć też pod uwagę warunki klimatyczne, które w różnych krajach afrykańskich są odmienne. Generalnie uznaje się, że dobrym okresem na wyprawę na Safari jest pora sucha. Jeśli jednak liczysz na to, że uda Ci się zobaczyć trochę dzikiego ptactwa – wybierz porę deszczową. W Rwandzie i Ugandzie zaczyna się ona w październiku. Październik to także dobry miesiąc na wyruszenie np. do RPA, Zimbabwe czy Bostwany. W Tanzanii z kolei we wrześniu rozpoczyna się okres intensywnej migracji zwierząt w poszukiwaniu wody i pożywienia, co również jest niezwykle atrakcyjnym zjawiskiem.

Ile to kosztuje?

Koszty takiego egzotycznego wyjazdu oscylują zwykle w granicach 40 dolarów za osobę za 3-godzinne zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie całodniowe to koszt około 100 dolarów za osobę. W cenę są zwykle wliczone: nocleg, podróż po safari oraz posiłki. Warto się upewnić czy podane koszty zawierają opłaty parkingowe.

About the author / 

admin

  • Szersza zdolność finansowa

    Możemy spostrzec bardzo rewelacyjne tendencje w obszarze finansowania przedsiębiorstwa, które domaga się np. szybkiej wierzytelności. Możemy współpracować z różnymi kontrahentami albo klientami, jednak nie każdy będzie, np. tu od razu wiarygodny. Są osoby, które będą w ogóle omijały konsekwencje finansowe na naszą sprawę. W takiej postaci można użyć faktoring online. Jest dużo konsumentów w Polsce…